Краса Карпатських гір у живописі Василя Бойчука

Нещодавно у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини відкрито персональну виставку живопису художника і викладача Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв Василя Федоровича Бойчука. Персональна виставка творів Василя Бойчука має назву “Краса Карпатських гір” і присвячена 70-літньому ювілею автора.

Василь Федорович Бойчук приїхав на викладацьку роботу до Косова 1972 року. З того часу він працює викладачем рисунку і живопису. Сьогодні він приват-доцент кафедри образотворчого мистецтва і академічних дисциплін Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ. Водночас Василь Федорович дуже багато працює творчо. Найбільше проявив себе як живописець-пейзажист, багато робіт виконав на замовлення – це роботи по оформленню громадських споруд та культової архітектури Косівщини і Снятинщини.

Василь Федорович Бойчук народився 15 листопада 1942 року в селі Ганьківці Снятинського району Івано-Франківської області у родині хліборобів Анни та Федора Бойчуків. Ще в дитинстві у нього виявився хист до малювання. Після закінчення Ганьківської восьмирічної школи навчався на альфрейно-живописному відділі у Чернівецькому художньо-ремісничому училищі №5 (1959-1962). Закінчивши училище, отримав направлення на роботу у м.Курган (Росія). Чотири місяці оздоблював інтер’єри та екстер’єри дитячих садочків. А далі були роки військової служби у  Владивостоку (1962-1965). Після армійської служби повернувся у рідне село Ганьківці, де працював художником-оформлювачем. Водночас наполегливо готувався до вступу в художній інститут.

1967 року В. Бойчук поступив на факультет художнього скла Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва (нині Львівська національна академія мистецтв). Викладачами фахових дисциплін були Р.Ю.Сельський, М.В.Ткаченко, А.В.Соболєв, Б.І.Галицький. Василь Федорович був старанним студентом. Навчання в інституті закінчив з відзнакою. За словами Василя Федоровича, якраз на той час із Косова до Львова приїхав Василь Лазоряк запрошувати випускників інституту на роботу в Косівське училище прикладного та декоративного мистецтва. Ця пропозиція зацікавила його і він з охотою поїхав до Косова.

Так з 1972 року розпочалася педагогічна і творча діяльність Василя Федоровича Бойчука, який сорок років живе і працює в Косові. Він талановитий художник, тактовний викладач, добрий наставник і колега, завжди спокійний і стриманий.

Василь Федорович Бойчук постає як майстер карпатського пейзажу. Пейзажі – це його стихія. Художник відданий своєму покликанню. А в постійній щоденній праці відшліфовується майстерність. Викликає подив його працьовитість. Він наполегливо працює сам і передає свої знання студентам. “Треба вміти бачити характерне, основне в навколишньому житті, адже кожна людина повинна бути художником в серці” – говорить Василь Федорович своїм студентам.

Впродовж років творчої праці Василь Федорович брав участь у різноманітних виставках – Всеукраїнських, обласних, регіональних, різного роду звітних творчих виставках викладачів та студентів Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва.

Зокрема, живопис В.Бойчука був представлений в експозиції обласної виставки творчих робіт викладачів Косівського коледжу прикладного та декоративного мистецтва   ім. В.І.Касіяна, організованій Івано-Франківським обласним відділенням Спілки художників України у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини (1998), звітних виставок викладачів і студентів на ВДНГ України (Київ, 1988), Палаці мистецтв  (Львів,1998), Всеукраїнської виставки “Автентика і час” у Центральному Будинку художника НСХУ (Київ, 2003), Всеукраїнської художньої виставки до 2000-ліття Різдва Христового (Київ, 2000), виставки, присвяченої 190-річчю Т.Шевченка (Івано-Франківськ, 2004), “Різдвяної виставки” (Косів, 2007).

Василь Федорович активний учасник колективних виставок творчих робіт викладачів інституту у Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини (2005, 2007), Косівській регіональній організації НСХУ (2008, 2010), а також організованих в Калуші (2009), Долині, Стрию (2010), Музеї Гетьманства у Києві (2011). лауреатом ХІІ Міжнародного гуцульського фестивалю у Косові.

Персональні виставки робіт В.Бойчука організовувалися в актовому залі Косівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва та виставковій залі Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини (2007). Цікавою була “Виставка одногрупників” у залах Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини (2009), на якій експонували свої творчі роботи Василь Бойчук (пейзажний жанр), Лідія Луканюк (розпис на склі) і Святослав Мартинюк (пейзажний жанр, натюрморт). Виставка представила частку творчого доробку трьох одногрупників, які навчалися на відділі художнього скла Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва, а через чотири десятки літ волею долі всі троє зустрілись у Косові.

В експозиції нинішньої ювілейної виставки Василя Бойчука в Косівському музеї представлено 42 роботи. Переважна більшість з них – це роботи виконані впродовж 2011-2012 років. Вже сам девіз виставки “Краса Карпатських гір” вказує на те, що як художник Василь Федорович найперше віддає перевагу карпатському пейзажу. Він захоплений красою наших Карпат і безупинно відтворює її у своїх роботах. Це цілі цикли Карпатських пейзажів (осінні, весняні, літні й зимові). Особливо цікавими є осінні краєвиди – “Барви осені” (2000), “Осінні спалахи” (2001), “Осінь в Соколівці” (2004), “Шум потоків і смерек” (2006)”, “Сяйво осені”, “Скидає осінь позолоту” (2008), “Барвиста осінь”, “Останні теплі дні” (2012). Вони ліричні і настроєві, викликають радість від споглядання.

Замилування красою природи лежить в основі кожного пейзажу – “Мій рідний край” (2008), “На скалах біля Гуку” (2011), “Зацвіли черешні”, “Гори димлять” (2012). Природа в пейзажах Василя Федоровича багата і різноманітна, звучить виразно і святково. Художник тяжіє до реалістичної школи, він добрий колорист і добре передає повітряну перспективу. Особливо стосовно нових робіт “Рання зима” (2011), “Околиця Яворова”, “Осіння димка”, “Літо красне”, “Бабине літо” (2012). Серед представлених робіт менше краєвидів з архітектурними мотивами, як у роботах “На Великдень”, “Гуцульський краєвид”, “Гірське село” (2012). В експозиції виставки бачимо і ілька квіткових композицій. Зокрема, “Літній букет”, “Півонії” (2007), “Гладіолуси”. Особливо привертає увагу невеликих розмірів робота, однак детально пророблена “Бузок” (2012).

Найбільше захоплює художника природа. Саме з цією гранню своєї творчості Василь Федорович Бойчук познайомив Косів на своїй персональній виставці з нагоди 70-річчя.

Варто зауважити, що значну частку у доробку майстра займають твори на релігійну тематику. Сюди слід віднести виконання монументальних розписів в інтер’єрах культових споруд і десятки ікон написаних на замовлення.

Василеві Федоровичу Бойчуку належить оздоблення греко-католицької церкви Пресвятої Богородиці у рідному селі Ганьківці Снятинського району (1993) – образ “Ісус Христос” в інтер’єрі церкви і великий за розмірами образ “Пресвята Богородиця” в екстер’єрі, на фасадній стіні. Згодом художник намалював образ “Воскресіння” для церкви у с.Рож-Поле, “Покрова Богородиці” для “темної каплички” у с.Задубрівці,  образ “Архистратиг  Михаїл” і плащаницю до церкви Архистратига  Михаїла у с.Шевченкове Снятинського району, “Воскресіння Христове” для каплички у с.Вербовець,  хоругви до церкви Св. Василія Великого у Косові. У співавторстві Василь Бойчук,  Микола Солтис та Анатолій Калитко виконали 14 стацій Хресної дороги для церкви Св. Василія у Косові. Значна кількість живописних ікон, виконаних В.Ф.Бойчуком знаходиться у приватних помешканнях замовників з Косова, Коломиї, Чернівців, Львова, Тернополя, Івано-Франківська, Києва, а також за кордоном.

Як бачимо, свій поважний ювілей художник Василь Бойчук зустрів гідно і з певним творчим доробком. Попереду у нього ще багато задумів. То ж хочу побажати Вам, шановний ювіляре, міцного здоров’я і нових звершень.

Валентина Молинь,
кандидат мистецтвознавства,
член Національної спілки художників України,
доцент Косівського інституту ПДМ ЛНАМ.

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *