Значення соціального плакату

У фойє Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв розгорнута головна експозиція виставки соціального плакату викладачів і студентів відділення графічного дизайну. Творчі роботи студентів та викладачів кафедри дизайну розміщені і у відділеннях Косівської центральної районної лікарні. Покази проходили також у приміщенні управління праці та соціального захисту населення Косівської РДА та Верховинському музеї Гуцульщини.

Куратори виставки — Андрій Іванович Андрейканіч, завідувач відділення графічного дизайну інституту та Микола Миколайович Близнюк, доцент, кандидат педагогічних наук разом із студентами навчального закладу потурбувались про тематичну наповненість робіт, охопивши різноманітні аспекти — проблеми голодомору й геноциду українського народу, питання енергозбереження та енергоефективності, охорони довкілля та екології, збереження та охорони здоров’я, раннього розвитку дитини й. сімейного виховання.

Соціальний плакат — це плакат, який пропагує базові соціальні цінності, в якому відображені соціальні прояви особистості, специфіка соціальних відносин у суспільстві, значущі соціальні проблеми, загрози і лиха. Плакат акумулював у собі досягнення станкової та книжкової графіки, фотографії та типографіки, він є невід’ємною частиною візуальної культури, ефективним засобом масової інформації. Ми зустрічаємо його на вулицях міст і сіл, в навчальних закладах та підприємствах, на фасадах кінотеатрів, у вітринах магазинів та на рекламних щитах вздовж доріг і навіть, на сірниковій коробці. За ефективністю впливу на глядача плакат поступається хіба що телебаченню й періодичним виданням.

Специфіка художньої мови плаката визначається тим, що він повинен сприйматися з відстані, привертати увагу на фоні інших засобів візуальної інформації.

У плакаті часто використовується художня метафора, різно масштабні фігури, зображення подій, контурне позначення предметів. Для тексту важливим є шрифт, розташування, колір.

У числі найбільш актуальних проблем, які відображаються в плакаті: наркоманія, алкоголізм, зниження народжуваності, погіршення екологічної ситуації, низький рівень відповідальності і соціальної активності молоді. Ці поняття формують викладачі відділення графічного дизайну А.І.Андейканіч, В.О.Соломченко, М.М.Близнюк, А.В.Колтукова та інші.

Наполеглива робота приносить свої результат , Студенти відділення графічного  дизайну  Денис Ніколюк, Богдан Щепний, Тарас Слюсарчук, Юлія Державіна взяли участь у Всеукраїнській виставці «Український плакат у Львові» (2011 рік, керівник А.І.Андрейканіч). У конкурсі з енергозбереження в м. Києві (керівник М.М.Близнюк, 2012 рік); у III Всеукраїнському бієнале студентського плакату, категорія «Майстри» (25 січня 2013 року, керівник А.І.Андрейканіч) були учасниками Юлія Лаврук, Сергій Кравчук, Ліліана Гоян, Наталія Заник. Переможцем Всеукраїнського конкурсу соціальної реклами «Я хочу жити саме так» 2011 року стала Аліна Віліщук. Заохочувальний диплом VI Національного фестивалю соціальної реклами 2012 року у тематичній номінації «Здорова Україна» виборола Лілія Курцеба. Вже другий рік поспіль наші молоді дизайнери учасники міжнародної кампанії «Європейські Дні Сонця» (переможець конкурсу соціального плакату 2012 року Іванчук Володимир, керівник М.М.Близнюк).

Соціальний плакат відповідає соціальним замовленням суспільства. Образний лад і основна ідея плаката на соціально значиму тему перебувають у прямій залежності від пануючого в суспільстві соціально-політичного устрою. Потреба сучасного суспільства в ефективному, яскравому і переконливому соціальному плакаті велика як ніколи, і роль дизайн — проектування в підвищенні його естетичної якості є вирішальною.

Валерій МАЛИНОВСЬКИЙ,
Заслужений працівник культури України, м. Косів.

Share

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *