Пишемо свою історію

У жовтні цього року Косівський інститут прикладного та декоративного мистецтва, що є наступником колишньої Крайової ткацької промислової школи (так званої Промислівки), святкував свій 130-літній ювілей. Створена ще 1882 року Ткацьким промисловим товариством та завдяки небайдужій місцевій інтелігенції, вона через століття пережила всі зміни державно-політичних устроїв — часи Австро-Угорської імперії, Польської Речі Посполитої, німецької окупації, радянського періоду і вистояла вже 20 років у незалежній Україні.

Це період змін і реформацій, який, на погляд сучасників, видається дуже складним і хитким для подібних вищих навчальних закладів, тому за 130 років існування школа приховує багато непізнаних білих плям на своєму життєвому шляху.

Особливо скупим у дослідженнях сприймається кінець XIX — поч. XX ст., де невідомими залишаються методична і творча праця, незгадані постаті, а головне, губиться правда про цей сподвижний мистецький навчальний заклад, у якому в свій час навчалися студенти зі всіх п’ятнадцяти республік колишнього Союзу. Тому науково-педагогічний колектив вирішив написати свою історію і Вченою радою інституту 11 червня 2012 року було запропоновано створити робочу групу науковців, які окреслять концепцію і структурний зміст майбутнього монографічного видання.

Монографія планується як колективний витвір, тому ми запрошуємо до участі випускників, особливо осіб, причетних до творення цієї школи, косівчан та всіх небайдужих, що знають, пам’ятають цікаві факти з життя нашої мистецької школи. Адже інколи і дрібниця творить істину. Ми будемо вдячні за будь-яку допомогу і обов’язково згадаємо в монографії тих, хто додасть свій штрих до нашої історії. Час від часу науковці будуть інформувати наших краян у часописах про напрацювання у цьому напрямку.

Ми хочемо написати історію такою, якою вона була насправді: без рожевих нашарувань і без заангажованих формул, визначити етапи її розвитку, реформувань і протиріч, боротьбу зовнішніх стильових впливів і усталених етнічних традицій, розглянути роль особистостей і постатей у формуванні мистецького образу нашої школи і розкрити чимало історичних сторінок з життя студентського та педагогічного колективу.

Метою цього проекту є, в першу чергу, донести до сучасника неперевершену цінність школи у розвитку народного мистецтва України, а особливо у збереженні й відтворенні такого унікального етнорегіону, як мистецька Гуцульщина.

Марія ГРИНЮК,
заступник директора Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва з наукової роботи.

Share

2 Comments

  1. Польської Речі Посполитої це круто, а що була ще якась інша?
    Річ Посполита (1569 – 1795), Друга Річ Посполита (1918 – 1939)
    Історю читайте пані Марія, а то чула де дзвін та не знаєте де він ))))))

  2. Pani Maria napisała bardzo interesujący i ciekawy artykuł, zresztą nie tylko jeden i nie tylko artykuł. Słowo rzeczpospolita oznacza to samo co słowo republika, dlatego nie może istnieć bez słowa Polska, пане Романе!!!!!!! Czytać historię trzeba było lepiej od zawsze była Rzeczpospolta Polska lub Polska Rzeczpospolita Ludowa lub Polska Rzeczpospolita Obojga Narodów. Nie trzeba “czepiać się jak rzep psiego ogona”, lepiej panie napisz sam coś mądrego a ja poczytam i sprawdzę)))))))))

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.